• Prisoners of Love: A Short Documentary

    Prisoners of Love: A Short Documentary

    Greatest Band of All Time

  • Two-Lane Blacktop

    Two-Lane Blacktop

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i think there's a lot to compare here with ride in the whirlwind, another monte hellman movie that moves at a very slow pace but leaves a lot to unpack. the reason this film works for me so much more is the way hellman's slow pace compliments the script, a really point-in-time style where the entire movie flows off of character moments and dynamics, similar to ride in the whirlwind, although ride in the whirlwind does a less effective (although…

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ancient Greece was a landmark epoch for philosophy and writing. Aristotle’s treatise “Rhetoric” proposed the three audience-persuading appeals. The first appeal is Ethos, the usage of professionalism and characterization of the speaker and their experiences and knowledge, leading an audience to form an opinion of the speaker before they have even begun speaking. According to Aristotle, Ethos also divides into three more subsections: Phronesis, relating to intelligence and prudence, Arete, relating to general virtue, and Eunoia, relating to the speaker’s…

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ½

    thats all folks * dies *

  • Rehearsals for Retirement

    Rehearsals for Retirement

    ★★★★★

    there is a sense of looming dread that comes with watching rehearsals for retirement.

    the camera pans around its environments as if those places were only made to be temporarily pleasing to the eye. there’s a discreet frustration towards the existence of life itself, a rage pleading to know why we’re all so temporary. it’s difficult to express what the blaring ambience in this film is saying. maybe it’s angry at all the wasted time that goes into a life.…

  • Big Hero 6

    Big Hero 6

    ★★

    that was disney's mistake

  • The Elephant Man

    The Elephant Man

    ★★★★

    frowning in the club

  • Confessions of a Shopaholic

    Confessions of a Shopaholic

    ★★★

    if i was a middle class woman with a shopping problem leaving me in constant debt nanananananananananananananana

  • Werckmeister Harmonies

    Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

    whale hello there

  • Provincetown Pieces

    Provincetown Pieces

    ★★★★

    through the lens of provincetown pieces, provincetown is a place where dreams materialize and come back to die. there is a place like this for everybody. time will never stop.

  • A Grand Day Out

    A Grand Day Out

    ★★★★

    the cook, the thief, his dog & their cheddar

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★★

    mom this is my interview 😒 can i talk please 🤬🤬🤬