Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knowing

Knowing

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry