Andy has logged 592 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Slave

White Slave

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★½
Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
19
Return Engagement

Return Engagement

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
16
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
Trances

Trances

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Thing: Terror Takes Shape

The Thing: Terror Takes Shape

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
1982: One Amazing Summer!

1982: One Amazing Summer!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Who Goes There? In Search of The Thing

Who Goes There? In Search of The Thing

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Bogus Man

The Bogus Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beast of Blood

Beast of Blood

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Mad Doctor of Blood Island

Mad Doctor of Blood Island

1969
×
★★★
Edit this entry  
16
Brides of Blood

Brides of Blood

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Terror Is a Man

Terror Is a Man

1959
×
★★★
Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Festival

Festival

1967
×
★★★★
Edit this entry