Andy has logged 90 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gore-met, Zombie Chef from Hell

Gore-met, Zombie Chef from Hell

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond Evil

Beyond Evil

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
Cannibal Terror

Cannibal Terror

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Voyage to the Planet of Prehistoric Women

Voyage to the Planet of Prehistoric Women

1968
×
★★
Edit this entry  
29
In the Land of the Cannibals

In the Land of the Cannibals

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cannibal World

Cannibal World

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fireside Reminiscences

Fireside Reminiscences

1908
×
★★★
Edit this entry  
27
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★★
Edit this entry  
27
A Suburbanite's Ingenious Alarm

A Suburbanite's Ingenious Alarm

1908
×
★★★
Edit this entry  
27
A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus

A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Laughing Gas

Laughing Gas

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Trainer’s Daughter; or, A Race for Love

The Trainer’s Daughter; or, A Race for Love

1907
×
★★★
Edit this entry  
27
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
Death Warmed Up

Death Warmed Up

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Act of Vengeance

Act of Vengeance

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
College Chums

College Chums

1907
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rivals

The Rivals

1907
×
★★★
Edit this entry  
24
Cohen’s Fire Sale

Cohen’s Fire Sale

1907
×
★★★
Edit this entry  
24
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Meatcleaver Massacre

Meatcleaver Massacre

1977
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hook of Woodland Heights

The Hook of Woodland Heights

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Attack of the Killer Refrigerator

Attack of the Killer Refrigerator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Slave of the Cannibal God

Slave of the Cannibal God

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Night on Bald Mountain

A Night on Bald Mountain

1933
×
★★★★
Edit this entry  
19
Betty Boop's Hallowe'en Party

Betty Boop's Hallowe'en Party

1933
×
★★★½
Edit this entry  
19
There's Good Boos To-Night

There's Good Boos To-Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shiver Me Timbers!

Shiver Me Timbers!

1934
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spooks

Spooks

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
Skeleton Frolics

Skeleton Frolics

1937
×
★★★★
Edit this entry  
19
The 'Teddy' Bears

The 'Teddy' Bears

1907
×
★★★★
Edit this entry  
19
Getting Evidence

Getting Evidence

1906
×
★★★
Edit this entry  
19
Kathleen Mavourneen

Kathleen Mavourneen

1906
×
★★★
Edit this entry  
19
The Terrible Kids

The Terrible Kids

1906
×
★★★½
Edit this entry  
19
Films of the San Francisco Earthquake

Films of the San Francisco Earthquake

1906
×
★★★½
Edit this entry  
19
Three American Beauties

Three American Beauties

1906
×
★★★
Edit this entry  
19
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★★½
Edit this entry  
19
Police Chasing Scorching Auto

Police Chasing Scorching Auto

1905
×
★★★
Edit this entry  
17
Airheads

Airheads

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Life of an American Policeman

The Life of an American Policeman

1905
×
★★★
Edit this entry  
17
The Train Wreckers

The Train Wreckers

1905
×
★★★
Edit this entry  
17
The Miller’s Daughter

The Miller’s Daughter

1905
×
★★★
Edit this entry