Sort by

Riley has logged 63 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★
Edit this entry  
19
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Relaxer

Relaxer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Wavelength

Wavelength

1967
×
Read the review Edit this entry  
08
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Report

Report

1965
×
Edit this entry  
07
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry