Sort by

Emily has logged 114 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
09
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Golden Dream

The Golden Dream

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry