Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★
Edit this entry  
04
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
25
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Program

Program

2003
×
Edit this entry  
20
Matriculated

Matriculated

2003
×
Edit this entry  
20
World Record

World Record

2003
×
Edit this entry  
20
Beyond

Beyond

2003
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry