Sort by

Ruth-Maria has logged 301 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dampfnudelblues

Dampfnudelblues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wer's glaubt wird selig

Wer's glaubt wird selig

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spawn

Spawn

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Forest

The Silent Forest

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chaostage - We Are Punks!

Chaostage - We Are Punks!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train Birds

Train Birds

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Matriarch

Matriarch

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Playing God

Playing God

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Score

The Score

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleuth

Sleuth

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Heart of Darkness

Heart of Darkness

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gridlock'd

Gridlock'd

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Copycat

Copycat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Rhinegold

Rhinegold

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Children of the Corn: Runaway

Children of the Corn: Runaway

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry