Sort by

Ruth-Maria has logged 50 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruel Summer

Cruel Summer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hick's Last Stand

Hick's Last Stand

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bombs Under Berlin

Bombs Under Berlin

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bambi

Bambi

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zulu

Zulu

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alice Guy, the First Female Filmmaker

Alice Guy, the First Female Filmmaker

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To the End of the World... and Then a Little Bit Further

To the End of the World... and Then a Little Bit Further

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nothing But the Truth

Nothing But the Truth

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chariot

Chariot

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
3022

3022

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cellar

The Cellar

1989
×
★★
Read the review Edit this entry