RSS feed for Nic

Nic has watched 318 films released in the 2000s.

  • Rocky Balboa

  • The Pursuit of Happyness

  • Happy Feet

  • Return to Halloweentown

  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Stranger Than Fiction

    ★★★½

  • Invincible

  • The Cheetah Girls 2

  • The Devil Wears Prada

  • Superman Returns

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

  • Wendy Wu: Homecoming Warrior

  • The Lake House

  • X-Men: The Last Stand

  • Hatchet

  • Jesus Camp

  • Silent Hill

  • Ice Age: The Meltdown

  • Cow Belles

  • The Pink Panther

  • Curious George

  • Final Destination 3

  • Bug

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • High School Musical

  • Cheaper by the Dozen 2

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • Rent

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

  • Saw II

  • After Innocence

  • Twitches

  • Elizabethtown

  • Barbie and the Magic of Pegasus 3-D

  • Flightplan

  • Dreamer: Inspired By a True Story

    ★★½

  • Corpse Bride

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Brothers Grimm

  • Noroi: The Curse

    ★★½

  • Sky High

  • The Devil's Rejects

    ★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • The Descent

    ★★★½

  • War of the Worlds

  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

  • Cinderella Man

  • The Sisterhood of the Traveling Pants

  • Batman Begins

  • Madagascar

  • The Muppets' Wizard of Oz

  • Kicking & Screaming

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

  • Reefer Madness: The Movie Musical

    ★★★★

  • Ice Princess

  • Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

  • The Pacifier

  • Hitch

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

  • The Phantom of the Opera

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

  • The SpongeBob SquarePants Movie

  • Far Far Away Idol

  • Mulan II

  • The Incredibles

  • The Polar Express

  • Finding Neverland

  • Shall We Dance?

  • Halloweentown High

  • Barbie as The Princess & the Pauper

  • Hotel Rwanda