Nic has logged 177 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
No More Babies

No More Babies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baskın

Baskın

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What They Had

What They Had

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Birds

Dead Birds

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstate 60

Interstate 60

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry