Sort by

Jared has logged 68 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry