Sort by

Rippy has logged 51 entries for films during March 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Magician's Elephant

The Magician's Elephant

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside

Inside

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
12
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Read the review Edit this entry  
12
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Read the review Edit this entry  
12
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed III

Creed III

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry