Iqbal has logged 24 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry