• High Life

    High Life

    ★★★★

    An anxious viewing experience, this film was visceral in a way that not many things are. The concepts were interesting, as was the world-building. A consideration of human sexuality, imprisonments, and systems of power that fees very unique. Definitely worth a watch, but beware of some very intense scenes.

  • Lifeforce

    Lifeforce

    ★★

    The budget on this film means that it’s pretty well-made; good sets, costumes, makeup, and animatronics. The story premise is pretty fascinating, and the integration of space, vampire, and zombie elements is a worthwhile undertaking. It’s too bad the movie got bogged down by its length, pacing, and really problematic gender dynamics. It’s hard to enjoy something that has so many issues, and the film wastes its most interesting character by having her walk around naked or sleep the entire time. Just another film that recounts various fantasies of white men, really. Can’t recommend.

  • Velvet Goldmine

    Velvet Goldmine

    ★★★★½

    A glittery genderfuck.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    All the complicated sadness.

  • Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

    Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

    ★★★★

    This is the content we need in 2019.

  • Queen Christina

    Queen Christina

    ★★★★

    I had many thoughts while watching this: wow Garbo is stunning, wow how is she a queen but has no authority? A frustrating and punishing watch and a glamorous and thrilling spectacle all at once, Queen Christina is brimming with subversive potential.

  • Yes Sir, Mr. Bones

    Yes Sir, Mr. Bones

    Wow. Somehow it was worse than I thought it could be?

  • Swanee River

    Swanee River

    We love a film that portrays a man reaching profit at the expense of marginalized populations!

  • Gaslight

    Gaslight

    ★★★★½

    Suspenseful and profoundly upsetting, Gaslight does some of the most honest and accurate portrayals of domestic abuse that I’ve seen in film thus far. Watching our protagonist slowly unravel under her husbands control is nothing short of disturbing. Ingrid Bergman is phenomenal, as is a surprise appearance from Angela Lansbury. 

    Definitely recommend watching.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I love this film I love this film I love this film I love it so much 

    The soundtrack, the characters, the humor, the art style... it has everything.

  • Roma

    Roma

    ★★★★½

    Beautifully somber and silent, ROMA inspires questions about gender, class, and race that don’t leave you. The acting is beautiful and the story contains some of the most anxious viewing moments I’ve seen. Not to be missed.

  • Bound

    Bound

    ★★★★★

    Re-orienting the woman’s place in noir, Bound plays on many of the genre’s celebrated elements with fun twists. Watching this again now definitely makes me think about how it sets up hallmarks of the Wachowkis’ auteurism in their subsequent films. Definitely, definitely recommend.