Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Jacked

Love Jacked

2018
×
Edit this entry  
21
Just One of the Guys

Just One of the Guys

1985
×
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manta, Manta

Manta, Manta

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Is a Family

Two Is a Family

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Champions

Champions

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★
Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sweethearts

Sweethearts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry