Sort by

River__S has logged 31 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chris Claremont's X-Men

Chris Claremont's X-Men

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
Edit this entry  
18
Future Shock! The Story of 2000AD

Future Shock! The Story of 2000AD

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Jack: The Movie

Black Jack: The Movie

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Cagliostro

Cagliostro

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Himiko

Himiko

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thick-Walled Room

The Thick-Walled Room

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Tenchu!

Tenchu!

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
02
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry