Sort by

ciara has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Edit this entry  
03
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry