Sort by

Brooke has logged 484 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Family

The Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
24
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bad Night for the Blues

Bad Night for the Blues

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
Edit this entry  
21
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
Edit this entry  
21
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
Edit this entry  
21
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Snow

Snow

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
12
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
Edit this entry  
29
Wildling

Wildling

2018
×
★½
Edit this entry  
29
Overboard

Overboard

1987
×
Edit this entry  
29
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read the review Edit this entry  
28
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
Edit this entry  
28
Furlough

Furlough

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Bad Grandmas

Bad Grandmas

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Little

Little

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crocus

Crocus

1971
×
★★★
Edit this entry