Sort by

Brooke has logged 57 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hot Pepper

Hot Pepper

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★½
Edit this entry  
30
This Woman Is Dangerous

This Woman Is Dangerous

1952
×
★★★
Edit this entry  
27
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Green-Eyed Blonde

The Green-Eyed Blonde

1957
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
Edit this entry  
23
Mediterranean Holiday

Mediterranean Holiday

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Edit this entry  
23
The Silent World

The Silent World

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Waking Life

Waking Life

2001
×
Edit this entry  
21
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Honeymoon

Once Upon a Honeymoon

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Edit this entry  
19
Pop Rox

Pop Rox

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monkey Love Experiments

Monkey Love Experiments

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
God's Country

God's Country

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
Edit this entry  
18
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Karla

Karla

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Edit this entry  
12
Wild Oysters

Wild Oysters

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Now You Tell One

Now You Tell One

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chocolat

Chocolat

2000
×
Edit this entry  
11
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
Edit this entry  
10
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
The Cheshire Murders

The Cheshire Murders

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The American President

The American President

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Queen

Queen

2013
×
★★★½
Edit this entry