rivphoenix has logged 44 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Very Good Girls

Very Good Girls

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Night in the Life of Jimmy Reardon

A Night in the Life of Jimmy Reardon

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Stuck in the Suburbs

Stuck in the Suburbs

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry