RSS feed for Rosie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Breakup Buddies

Breakup Buddies

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Under the Hawthorn Tree

Under the Hawthorn Tree

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
This Is Not What I Expected

This Is Not What I Expected

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Animal World

Animal World

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Royal Tailor

The Royal Tailor

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Beautiful Life

A Beautiful Life

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Drug King

The Drug King

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Edit this entry  
11
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Carpet

Red Carpet

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★½
Edit this entry  
05
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lost in Beijing

Lost in Beijing

2007
×
★★
Edit this entry  
28
Double Xposure

Double Xposure

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Secret

Secret

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Girlfriend Boyfriend

Girlfriend Boyfriend

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Beautiful Accident

Beautiful Accident

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Cyrano Agency

Cyrano Agency

2010
×
★★★
Edit this entry