RSS feed for Rosie

Rosie has logged 22 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Great St. Trinian's Train Robbery

The Great St. Trinian's Train Robbery

1966
×
Edit this entry  
28
633 Squadron

633 Squadron

1964
×
★★★
Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Move Over, Darling

Move Over, Darling

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Horus, Prince of the Sun

Horus, Prince of the Sun

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cathy Come Home

Cathy Come Home

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Love Goddesses

The Love Goddesses

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry