RSS feed for Rosie

Rosie has logged 21 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Edit this entry  
19
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★½
Edit this entry  
02
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
That'll Be The Day

That'll Be The Day

1973
×
★★½
Edit this entry  
12
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★½
Edit this entry  
27
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Edit this entry