RSS feed for Rosie

Rosie has logged 25 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★½
Edit this entry  
20
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Edit this entry  
28
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bird

Bird

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry