RSS feed for Rosie

Rosie has logged 103 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Animal World

Animal World

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Double Xposure

Double Xposure

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Secret

Secret

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Secret

Secret

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
No Tears for the Dead

No Tears for the Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Edit this entry