RSS feed for Rosie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Girlfriend Boyfriend

Girlfriend Boyfriend

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Beautiful Accident

Beautiful Accident

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Cyrano Agency

Cyrano Agency

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Always

Always

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ordinary Family

Ordinary Family

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Secret

Secret

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
So Young

So Young

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Harmonium in My Memory

The Harmonium in My Memory

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Stolen Years

The Stolen Years

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Dear Enemy

My Dear Enemy

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Late Autumn

Late Autumn

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Butterfly

Butterfly

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Edit this entry