RSS feed for Rosie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Shelter

Shelter

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Bow

The Bow

2005
×
★★
Edit this entry  
05
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Plum Blossom

Plum Blossom

2000
×
★½
Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★½
Edit this entry  
02
The Great St. Trinian's Train Robbery

The Great St. Trinian's Train Robbery

1966
×
Edit this entry  
31
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Murmur of Youth

Murmur of Youth

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
30
Birdcage Inn

Birdcage Inn

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Chinese Botanist's Daughters

The Chinese Botanist's Daughters

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Topless

Topless

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Way Back Home

Way Back Home

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Our Love Story

Our Love Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Yes or No

Yes or No

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Feels

The Feels

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
One Fine Spring Day

One Fine Spring Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Happy End

Happy End

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Assassination

Assassination

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Thieves

The Thieves

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chinese Box

Chinese Box

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Man Who Was Superman

A Man Who Was Superman

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Il Mare

Il Mare

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry