Sort by

RKO_Chester has logged 67 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Murder!

Murder!

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Murder in the Music Hall

Murder in the Music Hall

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
Read the review Edit this entry  
29
The Twenty Questions Murder Mystery

The Twenty Questions Murder Mystery

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Campus

Murder on the Campus

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Please Murder Me

Please Murder Me

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Act of Murder

An Act of Murder

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Murder Is My Beat

Murder Is My Beat

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder with Pictures

Murder with Pictures

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Wanted for Murder

Wanted for Murder

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Murder at St. Trinian's

Blue Murder at St. Trinian's

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder, Inc.

Murder, Inc.

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder in the Blue Room

Murder in the Blue Room

1944
×
Read the review Edit this entry  
24
The Kennel Murder Case

The Kennel Murder Case

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Witness to Murder

Witness to Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Slight Case of Murder

A Slight Case of Murder

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder at the Windmill

Murder at the Windmill

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder at Glen Athol

Murder at Glen Athol

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Greene Murder Case

The Greene Murder Case

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder Is News

Murder Is News

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King Murder

The King Murder

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Silver Blaze

Silver Blaze

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie Chan's Murder Cruise

Charlie Chan's Murder Cruise

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Murder Ahoy

Murder Ahoy

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Radio Cab Murder

Radio Cab Murder

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Radio Murder Mystery

The Radio Murder Mystery

1933
×
Read the review Edit this entry  
18
The Canary Murder Case

The Canary Murder Case

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sky Murder

Sky Murder

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Murder in the Clouds

Murder in the Clouds

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder Over New York

Murder Over New York

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Murder in the Air

Murder in the Air

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder Most Foul

Murder Most Foul

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apology for Murder

Apology for Murder

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Bluebell Line

Murder on the Bluebell Line

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
Murder in the Private Car

Murder in the Private Car

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Grand Central Murder

Grand Central Murder

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Destination Murder

Destination Murder

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Murder, He Says

Murder, He Says

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Model for Murder

Model for Murder

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
Read the review Edit this entry  
10
Murder by Television

Murder by Television

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Murder Man

The Murder Man

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Blueprint for Murder

A Blueprint for Murder

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry