Sort by

Rafi has logged 680 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Control

Control

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
Read the review Edit this entry  
20
The Roof

The Roof

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Doors

The Doors

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jade

Jade

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry