• The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Miracle Valley

    ★★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

  • No Time to Die

    ★★★★½

  • The Many Saints of Newark

    ★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Kissing Booth 3

    ½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Old

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Black Widow

    ★½

  • Annette

    ★★★★

  • Loki

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Fatman

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Black Bear

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The Platform

    ★½

  • The King

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Ma

    ★★★

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★