RSS feed for Ryan

Ryan has logged 55 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cock Fight

The Cock Fight

1894
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry