rebecca has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullet in the Brain

Bullet in the Brain

2001
×
Edit this entry  
09
Tom Goes to the Bar

Tom Goes to the Bar

1985
×
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Tahara

Tahara

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
Edit this entry  
17
The Amateurist

The Amateurist

1998
×
Edit this entry  
17
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hospital

The Hospital

1971
×
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
What Breaks the Ice

What Breaks the Ice

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Simone Barbès or Virtue

Simone Barbès or Virtue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spree

Spree

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry