Ryan has logged 78 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Edit this entry  
29
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shaft

Shaft

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Summer Night

Summer Night

2019
×
Edit this entry  
25
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry