Roman has logged 315 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fences

Fences

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jedi Junior High

Jedi Junior High

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry