Sort by

rob_olverac has logged 364 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
300

300

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Kevin Hart: Zero F**ks Given

Kevin Hart: Zero F**ks Given

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry