Paul has logged 58 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
The Watch

The Watch

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After.Life

After.Life

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Centurion

Centurion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Signal

The Signal

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brave

Brave

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry