Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fabiola

Fabiola

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
The Making of Monsters

The Making of Monsters

1991
×
Edit this entry  
12
The First King

The First King

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
26
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry