Sort by

robert has logged 205 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Storks

Storks

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry