Sort by

robert has logged 141 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hostel

Hostel

2005
×
★½
Edit this entry  
14
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry