Sort by

robert has logged 96 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry