Sort by

Roberto_ has logged 181 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
12
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
17
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
16
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
12
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry