Roberto_ has logged 30 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Edit this entry  
27
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★
Edit this entry  
15
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★
Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry