Roberto_ has logged 44 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★
Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★
Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lola

Lola

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
18
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★
Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ecce Bombo

Ecce Bombo

1978
×
★★★
Edit this entry  
09
The Silence

The Silence

1963
×
★★
Edit this entry  
08
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry