Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fear

Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Starling

The Starling

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Down to You

Down to You

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Kate

Kate

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Internship

The Internship

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry