RobertoBJacome has logged 547 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Footloose

Footloose

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Edtv

Edtv

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Date Night

Date Night

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fatman

Fatman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry