• The Terminal

    The Terminal

    ★★★★½

    This film was amazing, Spielberg is a genius and Tom Hanks is a National Treasure. Loved this film so much. I just Wish He got together with Catherine Zeta Jones. They were perfect together.

    Highly Recommended!

  • The Rundown

    The Rundown

    ★★★★

    Action packed, adventurous and hilarious. It even had a cameo from one of my favorite action heroes. Loved it!

    Also checkout my friend's list which I just finished:
    A rock in a jungle somewhere

    Haha, your move, William.

  • Big Daddy

    Big Daddy

    ★★★★

    Loved it!

    Definitely the perfect heartwarming film to watch while it's raining out. Loved the comedy in this. Classic Sandler.

  • Fired Up!

    Fired Up!

    ★★★

    Make yourself laugh, it's funny I promise 🤣🤣🤣

    This movie knew exactly what it was. A rip off cheerleader boner comedy. I honestly cannot stress enough how much I laughed at the pure ridiculousness that transpired... It's honestly quite shocking 😂

    It's also funny to see so many actors I know from other films and tv shows, but yeah the movie is dogshit wrapped in cat shit and it made me laugh so much.

    There were scenes so incredibly unfunny that it made me laugh even more💀😂

  • Bird on a Wire

    Bird on a Wire

    ★★★½

    I loved this movie. Mel Gibson and Goldie Hawn were perfect together, loved their chemistry. Also Hans Zimmer made a wonderful score... Definitely a good 90's popcorn flick.

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★½

    I love this movie, so much.

    My friend and I screamed when Margot Robbie came out of nowhere and I joked about how I'm going to shit myself if Selena Gomez popped in... And guess who did in fact pop in?

    Selena Fricken Gomez!!!

    I am speechless, more so than the first time, because it's a very complicated movie and watching it again with a somewhat understandable knowledge was so much fun. Every Actor knocked it out of the park,…

  • 8-Bit Christmas

    8-Bit Christmas

    ★★★★

    How I met your mother meets Footloose meets Goonies... And I'm not even kidding 🤣🤣❤️😭

    *(Please don't expect this it had nods that reminded me heavily of the above-mentioned Film and TV media)*

    I don't care what this broken hell scape of a site says. I love this movie so much! It made me a kid again with kid problems it made me forget all of my grown-up problems. It showed me a good time and had such a beautiful message! 👍🏻

    Definitely a Christmas movie I'll be watching every December. Cannot wait to watch it again next month! I'm in love!

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★½

    I was hyped for this movie.

    I loved the 1st one so much. It was a surprise hit with the family. I loved the comedy and the fight scenes even though the cgi left some things to be desired...

    That being said, I definitely liked this, but I love the 1st one more. The reason for that is mainly the story/plot. I like the premise, but I feel that they should've added a bit more, because the movie just felt…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    Wow!!!

    The cinematography and the Score was gorgeous. Some camera shots reminded me of Terrence Malick and that made me smile so much. The fact that they whispered almost all of the dialogue also reminded me of Malick.

    The Set and Costume design was particularly eye popping. I loved the acting and the slow burn this film gave. The story however made me very uncomfortable and claustrophobic. I know that was the point and I liked it, it's just so…

  • Ghosts of Girlfriends Past

    Ghosts of Girlfriends Past

    ★★★★

    I loved this movie so much!!

    Emma Stone is honestly one of my favorite actresses. Loved her performance here so much. The overall story was also great. Definitely a good time spent.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★

    Definitely enjoyed this one more than the original...

    Even though I liked this more, it did fall under the exact same things the original did. I was so invested in where the film was going with the villian of the story, but like the original it went in a way I did not really care for. I appreciate what it was trying to accomplish, but it just abruptly ends. It just felt like an incomplete story to me.

    It is…

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★½

    Wow, I am literally disappointed. When the film started I thought I was looking at another 5 star movie, but then the pacing became horrible. Also the story didn't particularly interest me even though I made it through the entire runtime. Not to mention the fact that it just abruptly ends as if it was supposed to be a franchise, but got canceled.

    Definitely worth your time, because it was a fascinating experience. The set design was very well done…