Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Edit this entry  
07
Emily Atack: Asking For It?

Emily Atack: Asking For It?

2023
×
★★★
Edit this entry  
06
Playground

Playground

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Edit this entry  
05
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
22
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Satantango

Satantango

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★½
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Edit this entry