Bird has logged 141 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sequence Break

Sequence Break

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bees

The Bees

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iguana

Iguana

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inquisition

Inquisition

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shout

The Shout

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Piranha

Piranha

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Q

Q

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry