Michelle has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
27
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Son in Law

Son in Law

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mosquito

Mosquito

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thank God It's Friday

Thank God It's Friday

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hanzo the Razor: The Snare

Hanzo the Razor: The Snare

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hanzo the Razor: Sword of Justice

Hanzo the Razor: Sword of Justice

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Annihilators

The Annihilators

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Decoder

Decoder

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry